18 yıl önce kaybolan kişinin öldürüldüğü tespit edildi: Maktulün ortağı gözaltına alındı

Eskişehir’de polisin kurduğu özel ekibin çalışmasıyla, 18 yıl önce kaybolan ve Kütahya’da cesedi bulunan Erhan Küpray’ın cinayetiyle ilgili olarak Küpray’ın iş ortağı A.K. ile ona yardım ettiği iddia edilen Y.Ş. gözaltına alındı. A.K. tutuklanırken, Y.Ş. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

AA’nın haberine göre, kentteki faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Cinayet Büro Amirliği tarafından çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda kurulan özel ekip, 2006 yılında Eskişehir’de kaybolan Erhan Küpray’ın öldürülmüş olabileceği ihtimali üzerine çevre illerde o dönem meydana gelen faili meçhul cinayetleri takibe aldı.

Araştırmada, Kütahya kent merkezine yakın bir köyde Erhan Küpray’ın kaybolduğu dönemde, kimliği belirlenemeyen bir erkek cesedi bulunduğu bilgisine ulaşıldı.

CESETTEKİ DNA ÖRNEKLERİ ŞÜPHELİLERLE EŞLEŞTİ

Özel ekibin yaptığı çalışmada, Küpray’a ait olduğu tespit edilen cesedin ellerinin kravatla bağlandığı, defalarca kesici aletle yaralandığı, başının küt bir cisim ile ezilerek ve kısmen yakılarak tanınmaz hale getirilmeye çalışıldığı belirlendi.

Cesedin Küpray’a ait olabileceğini değerlendiren özel ekip, olay yerindeki iz ve delillerin DNA örneklerini Küpray’ın arkadaşı ve iş ortağı A.K. (51) ile karşılaştırdı. A.K’ye ait DNA örneği, olay yerindeki delillerle eşleşti.

A.K.’nin, Küpray’ın cesedini, kendi köyüne yakın bir mevkiye gömmeye çalıştığı ancak ceset kısmen gömüldüğü için o dönemde kısa zamanda bulunduğu tespit edildi.

‘BİR ŞEY YAPMADIM, NİYE VİCDAN AZABI ÇEKEYİM’

Şüpheli A.K. ve ona cinayette yardım ettiği ileri sürülen Y.Ş. (61), Kütahya’da yakalanarak Eskişehir’e getirildi.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Müdürlüğünde ifadesi alınan 2 zanlı, haklarındaki suçlamaları reddetti. Şüpheli A.K, Erhan Küpray’ın arkadaşı ve iş ortağı olduğunu belirterek, öldürülmesine ilişkin herhangi bir bilgisi olmadığını öne sürdü.

Emniyetteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirilen A.K. ve Y.Ş, adliyeye sevk edildi.

Polis tarafından adliyeye getirilen A.K., basın mensuplarının “Bunca yıl vicdan azabı çekmedin mi?” sorusuna, “Ben bir şey yapmadım, niye vicdan azabı çekeyim?” yanıtını verdi.

Savcılık sorgusunun ardından hakimliğe sevk edilen, “dolandırıcılık” suçundan 8 suç kaydı olduğu öğrenilen orman kesim işçisi A.K., çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Diğer şüpheli Y.Ş. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir