Altın Askıda Kaldı: Yönü Bunlar Belirleyecek!

Altın fiyatları, yüksek ABD faizleri ve Orta Doğu gerginlikleri arasında 2.310 dolar civarında sabit kaldı. Fed’in şahin duruşuna rağmen Asya’daki güçlü talep altının piyasadaki konumunu destekliyor. Yaklaşan Fed konuşmaları ve işsizlik başvuruları verileri altının kısa vadeli fiyat yönü için çok önemli.

Jeopolitik gerginlikler ve Fed politikaları altın fiyatlarını etkiliyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, 2.310 dolar seviyelerinde durgun seyrediyor. Bunda ABD’deki yüksek faiz oranları ve Orta Doğu’daki jeopolitik gerginlikler etkili oluyor. Güvenli bir liman olarak görülmesine rağmen altın, İsrail ve Hamas arasındaki potansiyel gerilimin azalması da dahil olmak üzere gelişen durumlardan önemli ölçüde faydalanamadı. Hafta ortasında önemli bir ekonomik açıklama yoktu. Buna rağmen altın olumlu ancak kısıtlı bir görünümle işlem görüyor. ABD dolarının gücü ve Federal Reserve yetkililerinden gelen son şahin yorumlar, ABD faiz oranlarının uzun bir süre daha yüksek kalabileceği beklentilerinin altını çiziyor.

Getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyeti bu senaryoyla birlikte artıyor. Dolayısıyla bu da altın fiyatları için düşüş anlamına geliyor. Piyasa spekülasyonlarına rağmen, Boston Fed Başkanı Susan Collins de dahil olmak üzere bölgesel Fed liderlerinden gelen açıklamalar, enflasyon kontrolünün öncelik olmaya devam ettiğini ve faiz indirimlerinin yakın olmadığını gösteriyor. Eylül ayında faiz indirimine gidilmesi ihtimali %85’ten %55’in altına geriledi.

Merkez bankası talebi ve tüketici duyarlılığı altını etkiliyor

Talep tarafında, Çin Merkez Bankası geçen ay rezervlerini 60.000 troy ons artırdı. Böylece, sarı metal merkez bankalarından önemli alımlar görmeye devam ediyor. Bu da değerli metale yönelik kurumsal güvenin sürdüğüne işaret ediyor. Ayrıca, tezgah üstü piyasalardan ve başta Çin ve Hindistan olmak üzere Asya’daki tüketicilerden güçlü talep var. Bu da ABD para politikasından kaynaklanan baskılara karşı bir denge sağlıyor.

ABD’de 220.000 civarında beklenen İlk İşsizlik Başvuruları ve 77,2’den 76,0’ya düşmesi beklenen Tüketici Güven Endeksi gibi yaklaşan ekonomik göstergeler, altının yörüngesini etkileyen ekonomik koşullar hakkında daha fazla bilgi sağlayacak. İleriye baktığımızda, altın piyasası daha fazla Fed iletişimi ve kritik TÜFE verileri için hazırlanıyor.

Altın fiyatları tahmini

Piyasa analisti Arslan Ali altının teknik görünümünü değerlendiriyor. Altın fiyatı, şimdilik pivot noktası olan 2.307,29 doların üzerinde. Ayrıca, 50 günlük Üstel Hareketli Ortalama (EMA) olan 2.316,24 doların hemen altında işlem görüyor. Bu da dar bir işlem aralığına işaret ediyor. Anlık direnç seviyeleri 2.336,20 dolar, 2.351,65 dolar ve 2.369,37 dolar.

Altın fiyatı günlük grafik

Destek seviyeleri daha belirgin bir şekilde 2.294,59 dolar, 2.277,60 dolar ve 2.260,34 dolar olarak belirlenmiş olup fiyat düşüşlerini dengeleyebilecek yastıklar sağlıyor. Teknik yapı, 2.320 dolar civarında direnç oluşturan aşağı yönlü bir eğilim çizgisi içeriyor. Ayrıca, 2.300 dolar civarında çift dipli bir model altına güçlü bir destek sağlıyor. Bu kurulum, 2.307 doların üzerinde kalmanın boğaların lehine olabileceğini gösteriyor. Ancak altına düşmenin fiyatlarda keskin bir düşüşü tetiklemesinin mümkün olduğunu da işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir